Életünk során számos nehézséggel találkozunk, amelyekkel javarészt egyedül is megbirkózunk. De meglehet, hogy életünk egyik útelágazásánál tétovázva vesztegelünk; esetleg körbe-körbe járunk, ugyanoda térve vissza; vagy zsákutcába tévedünk. Egyedül néha nehéz átlátni és megérteni, hogy mindez miért történik. Ebben hivatott segíteni a pszichológiai konzultáció.
A pszichológiai tanácsadás folyamata mindig egy első interjúval indul, mely során a kliens saját érzései, ritmusa szerint mondhatja el a problémáját. A tünetek és problémák feltérképezése mellett a kliens kapcsolati világának, kötődési mintázatának, valamint erőforrásainak, belső potenciáljainak megismerése is helyet kap. Ezt követi egy élettörténeti áttekintés, amely során az előtérben álló problémák tágabb összefüggésbe kerülnek.
A folyamat során olyan gondolatok és érzések is meg tudnak jelenni, amelyeket a kliens ez idáig talán nehezen tudott megfogalmazni. Ez lehetőséget ad arra, hogy közelebb kerüljön önmagához, és megértse saját reakciói, érzéseit – például hogy miért reagál egy helyzetben egy adott módon. A múltbeli események és élmények így önismereti tudássá érlelődhetnek – megértjük, hogyan működünk, mit gondolunk és érzünk valójában – ezáltal sokkal hatékonyabban tudjuk az aktuális és a jövőbeli nehézségeket is kezelni.
A pszichológiai kezelések hatására gyakran tapasztalható, hogy a kliens:
Párkapcsolati problémák
Nőgyógyászati betegségek
Gyermekvárás - anyaság
Evészavar
Depresszió
Menopauza
Stressz
Teljesítményzavarok
Kiégés
Elköteleződési problémák
Párkapcsolati krízis
Életközépi válság
Családi konfliktusok
Szülő-gyermek kapcsolat
Gyermeknevelési kérdések
Párkapcsolati problémák
Válás
Gyász