A depresszió olyan pszichés zavar, ami jelentősen meghatározza az egyén hangulatát, közérzetét, gondolkodásmódját és társas kapcsolatait. Jellemző tünetei:
Előfordul, hogy a depresszió főként testi tünetek (pl.: fejfájás, bizonytalan eredetű neuralgiás izomfájdalmak, szívtáji szorítás, hasi panaszok), valamint ingerlékenység, nyugtalanság formájában jelenik meg.
Az aktuálisan megtapasztalt nagyfokú stressz, az átélt sikertelenségek, munkahelyi vagy párkapcsolati kudarcok, sérelmek, frusztrációk gyakran kiváltó tényezői lehetnek a depressziónak azáltal, hogy egy korábbi életszakaszban megtapasztalt veszteség vagy mély csalódás élményét élesztik újjá. A depresszió hátterében olyan gondolkodási mintázat áll, amelynek következtében az egyén negatív képet alkot önmagáról, élethelyzetéről, jövőjéről. Önmagát alkalmatlannak, értéktelennek éli meg, negatív tapasztalatait saját hibájának, gyengeségének tudja be. Azt érzi, hogy képtelen a boldogság és megelégedettség elérésére. Élményeit folyamatosan negatívan értékeli, úgy érzi, a világ elérhetetlen követelményeket támaszt vele szemben. A jövőjével kapcsolatban pedig azt vetíti előre, hogy problémáitól sosem fog megszabadulni, ezért folyamatosan nehézségekre, frusztrációkra számít.
A depresszióban szenvedő ember belsőleg mozdulatlanná, hideggé, üressé válik és bezártnak érzi önmagát. A gyógyulás felé vezető úton, a dermedtség oldódásával az ember valódi érzéseivel lép kapcsolatba. A terápia során megtörténhet a tünetek mögött meghúzódó pszichés problematika feltárása és megoldása.
BECK., A..; RUSH, A. J.; SHAW, B. F.; EMERY, G. (2001) A depresszió kognitív terápiája. Animula Kiadó, Bp.
MÜLLER, W. (2003) Élni fog szívetek. Kiutak a depresszióból. Bencés Kiadó
Párkapcsolati problémák
Nőgyógyászati betegségek
Gyermekvárás - anyaság
Evészavar
Depresszió
Menopauza
Stressz
Teljesítményzavarok
Kiégés
Elköteleződési problémák
Párkapcsolati krízis
Életközépi válság
Családi konfliktusok
Szülő-gyermek kapcsolat
Gyermeknevelési kérdések
Párkapcsolati problémák
Válás
Gyász