A pszichoszomatikus megközelítés szerint a psziché – a ’lélek’, illetve a szóma – a ’test’ szoros egységet alkot. Ezt a kapcsolatot a nyelv is tükrözi – például amikor azt mondjuk, nem bírom megemészteni, idegeimre megy, szíven üt.
E holisztikus szemlélet értelmében egy betegség kialakulásában, krónikussá válásában, vagy kiújulásában nem csupán a testi, hanem a lelki, szociális és társadalmi tényezők is egyaránt fontos szerepet játszanak. A pszichoszomatikus zavarok olyan pszichés problémák, amelyek testi tünetek formájában jelentkeznek. A tünetek hátterében általában nem tudnak szervi elváltozást kimutatni az orvosi vizsgálatok. Azonban egy már testi szinten is megjelenő betegség / fizikai elváltozás mögött is pszichés okok húzódhatnak meg fel (pl. kiújuló gyomorfekély, bőrproblémák esetében).
A leggyakoribb pszichoszomatikus zavarok:
A tartós stressz, a családi konfliktusok, munkahelyi problémák, megoldhatatlannak vélt életesemények, feldolgozatlan, elhúzódó gyász, az elfojtott harag és düh mind-mind a pszichés ellenállóképességet gyengítik. A fokozott pszichés terhelés az immunrendszer kimerüléséhez vezethet. Mindezek mellett a szervi sérülékenység, valamint a helytelen táplálkozás, a mozgásszegény életmód alapját képezheti a betegségek kialakulásának.
A betegség megteremti a lehetőséget számunkra, hogy megvizsgáljuk a viselkedésünket és az életünket uraló mintákat, és ráébredjünk valós érzéseinkre. A gyógyulás során újra összekapcsolódhatunk életünk mélyebb jelentésével, értelmével, megtalálhatjuk a helyünket a munka, a hivatás terén; a családi és társas kapcsolatok terén, valamint a szellemi, spirituális aspektus mentén is.
Kép: Elizabeth Chapman - Iridium
„Műszerek rajzolnak izgatott görbét,
De egyik sem mutatja meg,
Hogy mi lakik mélyen a szívemben.”
(Sztevanovity Dusán)
A gyógyulási folyamatot segítheti:
Párkapcsolati problémák
Nőgyógyászati betegségek
Gyermekvárás - anyaság
Evészavar
Depresszió
Menopauza
Stressz
Teljesítményzavarok
Kiégés
Elköteleződési problémák
Párkapcsolati krízis
Életközépi válság
Családi konfliktusok
Szülő-gyermek kapcsolat
Gyermeknevelési kérdések
Párkapcsolati problémák
Válás
Gyász